Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje na temat zasad wprowadzania i przemieszczania bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki z Polski do innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
  • Produkcję lub dystrybucję ziemniaków na terenie Polski mogą prowadzić tylko podmioty wpispiorin.jpgane do rejestru prowadzonego przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
  • Procedurą urzędowej rejestracji są objęte następujące grupy podmiotów:
    - wszyscy producenci sadzeniaków ziemniaka;
    - wszyscy producenci ziemniaków innych niż sadzeniaki tj. konsumpcyjnych i przeznaczonych do przerobu przemysłowego;
    - magazyny zbiorcze i dystrybucyjne, centra pakujące, sortujące ziemniaki itp.;
    - importerzy ziemniaków z krajów trzecich.
  • Podmioty wpisane do rejestru powinny prowadzić ewidencję ziemniaków produkowanych i ziemniaków znajdujących się w obrocie tak, aby istniała możliwość ustalenia pochodzenia każdej partii ziemniaków do ich producenta, a w konsekwencji do pola uprawy.
  • Ziemniaki przeznaczone do przemieszczania na teren innych państw członkowskich UE powinny pochodzić z miejsc produkcji:
    - w których nie jest nałożona kwarantanna, ze względu na występowanie bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus, oraz
    - uznanych, na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych uprawianych i obecnych w danym czasie w miejscu produkcji ziemniaków, za wolne od bakterii, oraz
    - spełniających inne stosowne wymagania fitosanitarne, wynikające z przepisów krajowych i unijnych;
    - ziemniaki przeznaczone do przemieszczania muszą być prawidłowo oznakowane.
  • Do wysyłki może być przeznaczona tylko i wyłącznie jednolita partia – partią może być wyłącznie jedna odmiana ziemniaków, pochodząca z jednego miejsca uprawy (pola). Wymagana jest więc bardzo wnikliwa ocena jednolitości partii przygotowanej do wysyłki, ze zwróceniem uwagi na charakterystyczne cechy odmianowe, tj.: kształt i wielkość bulw, powierzchnię i barwę skórki, barwę miąższu, głębokość i barwę oczek.
  • Z przygotowanej partii ziemniaków w obecności posiadacza towaru pobierane są próby na obecność bakteriozy pierścieniowej ziemniaka i śluzaka(2 x 200 bulw z 25 ton ziemniaków). Ponadto wymagane jest, aby ziemniaki pochodziły z powiatu wolnego od raka ziemniaka lub miejsce ich produkcji przebadano w zakresie Synchytrium endobioticum. Ziemniaki powinny być oczyszczone i pozbawione gleby.
  • Przebadane i zdrowe ziemniaki zostają zaopatrzone w zaświadczenie stwierdzające, że w partii ziemniaków, nie stwierdzono występowania Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus. O wydanie zaświadczenia należy wystąpić z wnioskiem do PIORiN. Zaświadczenie ważne jest 14 dni od dnia wystawienia. Złożony wniosek oraz zaświadczenie, nie podlegają opłacie.
  • Prawidłowe oznakowanie bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki przemieszczanych do państw Unii Europejskiej musi zawierać numer rejestracyjny producenta oraz numery rejestracyjne podmiotów, które magazynowały, sortowały, pakowały lub wprowadzały ziemniaki do obrotu. Oznakowanie musi zawierać ponadto numer statystyczny powiatu, w którym ziemniaki wyprodukowano. Forma oznakowań jest dowolna (karteczka, pasek reklamowy). Oznakować należy wszystkie opakowania (palety, worki). W przypadku ziemniaków przewożonych luzem oznakowanie umieszcza się na środkach transportu lub dokumentach handlowych towarzyszących przesyłce.
  • Pojazdy używane do przewozu ziemniaków należy oczyścić i odkazić dostępnymi środkami bakteriobójczymi. W celu zapewnienia tożsamości wysyłanej partii pracownicy PIORiN nakładają plomby na środki transportu przewożące ziemniaki, a przesyłki objęte są kontrolami ze strony Urzędów Celnych, Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego.
  • W przypadku przemieszczania ziemniaków bez wymaganych dokumentów i oznakowań należy liczyć się z konsekwencjami łamania obowiązującego w tym zakresie prawa (art. 107 ust.1 pkt 10 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 94 z późn. zm.), wiąże się to z nałożeniem grzywny w formie mandatu karnego. Ponadto partia ziemniaków zostaje objęta zakazem w formie decyzji, wprowadzania do obrotu i dalszego przemieszczania oraz nakazem zwrotu towaru do miejsca składowania/załadunku. Wykonanie przedmiotowej decyzji podlega niezwłocznej kontroli przez inspektorów PIORiN.
  • Wszystkie podmioty zainteresowane przemieszczaniem ziemniaków na rynki unijne powinny zgłaszać ten fakt we właściwych miejscowo dla uprawy i magazynowania ziemniaków Oddziałach PIORiN, w których można uzyskać szczegółowe informacje o wymaganiach specjalnych dla ziemniaków i dokumentach koniecznych przy ich wywozie do krajów Wspólnoty.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com