buraki cukrWiele państw członkowskich UE, w obawie o stabilność rynku, opowiada się za utrzymaniem systemu kwot co najmniej do roku 2020. W opinii wielu państw członkowskim największą obawą w przypadku zniesienia kwotowania zdaniem jest znaczna zmienność cenowa.

Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Producentów Buraków (CIBE) również jest przeciwna zniesieniu systemu kwotowania, argumentując to niebezpieczeństwem destabilizacji rynku i spodziewanym pogorszeniem sytuacji ekonomicznej sektora, które odczują zarówno producenci cukru, jak i plantatorzy. Podobny pogląd prezentuje organizacja Copa-Cogeca, której członkiem jest Krajowa Rada Izb Rolniczych, a zdaniem której likwidacja kwot cukrowych spowoduje, iż zarówno plantatorzy buraków, jak i konsumenci w Unii będą narażeni na niestabilność cenową, porównywalną do występującej na rynku światowym.

W związku z powyższym 5 marca 2014 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie zwrócił się do resortu rolnictwa o dalsze zabieganie o utrzymanie dopłat do upraw buraka cukrowego.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com