bydlo.jpgW związku z doniesieniami prasowymi oraz informacją otrzymaną od słowackich, lokalnych władz weterynaryjnych Główny Lekarz Weterynarii poinformował, iż na terytorium Słowacji w dniach 5 listopada br. oraz 10 listopada br. w dwóch gospodarstwach rolnych w gminie Stropkov, miejscowości Staszkovce w kraju preszowskim, przy granicy z województwem podkarpackim wykryto przypadki zachorowań bydła na wąglik.

 
 
 
W związku z brakiem, na chwilę obecną, oficjalnych informacji o powyższej sytuacji zarówno na stronach internetowych słowackich służb weterynaryjnych, jak i Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), Główny Lekarz Weterynarii wystosował pismo do słowackich służb weterynaryjnych z prośbą o pilne przekazanie szczegółowych informacji na temat wystąpienia ogniska wąglika w kraju preszowskim oraz działań podejmowanych przez słowackie służby weterynaryjne.

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o zaistniałej sytuacji Wojewódzkich Lekarzy Weterynarii i polecił im przeprowadzenie analizy przesyłek przeżuwaczy pochodzących z terytorium Słowacji oraz objęcie szczególnym nadzorem podmiotów, do których ewentualnie wprowadzono takie zwierzęta.
W chwili obecnej bydło z regionu prawdopodobnego wystąpienia ogniska wąglika na Słowacji, jakie zostało przywiezione na terytorium Polski znajduje się pod ścisłym nadzorem służb weterynaryjnych.

Wąglik jest bakteryjną chorobą zakaźną, wywoływaną przez laseczkę wąglika (Bacillus anthracis). Występuje najczęściej u bydła, koni, owiec i kóz. Jest to zoonoza. Ostatni przypadek wąglika na terytorium Polski był odnotowany w 2001 roku. Zwalczanie ww. choroby odbywa się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342 z późń.zm) oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 maja 2005 r. w sprawie zwalczania wąglika (Dz.U. 2005 nr 88 poz. 750).


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com