Komisja Europejska 12 grudnia ogłosiła propozycję podwyższenia kwot mlecznych o 2% z dniem 1 kwietnia 2008 r., tak by uwzględnić wzrost popytu zarówno w Unii Europejskiej, jak i na rynku światowym. Zwiększenie kwot o łącznie 2,84 mln ton będzie rozłożone proporcjonalnie na wszystkie 27 państw członkowskich.

Nie przesądza ono jednak wyników przeglądu rynku produktów mlecznych przeprowadzanego w ramach oceny funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej, podczas którego Komisja zaproponowała stopniowe zwiększenie kwot przed ich wygaśnięciem z końcem marca 2015 r. Przedstawionemu dziś wnioskowi towarzyszy sprawozdanie poświęcone perspektywom sektora mleczarskiego, którego złożenia zażądała Rada uchwalając reformę wspólnej polityki rolnej w 2003 r. Wskazuje ono, że popyt na mleko w latach 2003-2007 wzrastał i że należy spodziewać się utrwalenia tej tendencji w latach 2007-2014. Perspektywy są równie korzystne zarówno w odniesieniu do popytu, jak i do cen na rynku światowym. Sprawozdanie poświadcza, że 2-procentowe zwiększenie kwot mlecznych jest w pełni uzasadnione. Komisja oczekuje, że Rada i Parlament szybko podejmą decyzję, tak by wyższe kwoty mogły obowiązywać od 1 kwietnia 2008 roku.

„Reforma wspólnej polityki rolnej dała rolnikom możliwość dostosowania produkcji do zapotrzebowania na rynku, a restrykcyjne kwoty mleczne są sprzeczne z tym celem” – stwierdziła Mariann Fischer Boel, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. „Przez ostatnich dwanaście miesięcy można było zaobserwować znaczny wzrost cen mleka i coraz częstsze były głosy domagające się zwiększenia kwot. W najbliższych latach popyt na wysokowartościowe przetwory mleczne, a zwłaszcza na sery, będzie nadal rósł zarówno w Europie, jak i na świecie. Musimy dać europejskim rolnikom szansę na pokrycie tego rosnącego zapotrzebowania.”

W ramach reformy wspólnej polityki rolnej z 2003 r. Komisja pierwotnie zaproponowała podwyższenie kwot o dodatkowe 2% w stosunku do wzrostu o 1,5%, który został uzgodniony dla 11 państw członkowskich w ramach Agendy 2000. Rada nie wyraziła na to zgody, ale poprosiła Komisję o przygotowanie – przed podjęciem ostatecznej decyzji – sprawozdania dotyczącego sytuacji na rynku po wprowadzeniu reformy w życie.

Reforma uzgodniona w 2003 r. obejmowała również szereg innych zmian w regulacjach rynku przetworów mlecznych, w tym obniżenie cen interwencyjnego skupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku, których celem było zwiększenie roli sygnałów rynkowych. Zgodnie z reformą system kwot mlecznych miał obowiązywać do kwietnia 2015 roku. Dzięki reformie oraz pozytywnemu rozwojowi sytuacji na rynku, w roku 2007 po raz pierwszy od czasu ustanowienia systemu w 1968 r. nie zaistniała potrzeba skorzystania z refundacji wywozowych, a magazyny dokonujące skupu interwencyjnego są puste. Wewnętrzna pomoc dla zbytu jest również niewykorzystywana, co odpowiada prognozowanym skutkom reformy.

W sprawozdaniu poświęconym perspektywom sektora stwierdzono, że między rokiem 2003 a 2007 rosnąca produkcja sera oraz świeżego mleka pozwoliła na wchłonięcie dodatkowych 5,5 mln ton mleka, podczas gdy łączna produkcja mleka utrzymywała się na tym samym poziomie. Według analizy Komisji, aby pokryć rosnący popyt wewnętrzny, zwłaszcza w przypadku sera, w latach 2007-2014 konieczne jest zwiększenie podaży mleka o dodatkowe  8 mln ton. Jednocześnie równie sprzyjające są perspektywy na rynku światowym, gdzie zwłaszcza w krajach szybko rozwijających się rośnie popyt na żywność produkowaną w UE. Pozostawienie kwot mlecznych na niezmienionym poziomie uniemożliwiłoby UE wykorzystanie możliwości rynkowych wynikających z rosnącego popytu i wysokich cen.

W analizie Komisji wskazano, że sytuacja na rynku stwarza duże możliwości wchłonięcia dodatkowej produkcji związanej z 2-procentowym wzrostem kwot mlecznych. Podczas gdy zakłada się, że podwyższone kwoty zostaną w pełni wykorzystane, ich rzeczywisty wpływ na produkcję może być bardziej ograniczony, jako że już obecnie kwoty krajowe nie są w pełni wykorzystywane w szeregu państw członkowskich.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com