Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając stanowisko Zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej w sprawie elektronicznego znakowania owiec i kóz, przekazał je do ministra rolnictwa pana Marka Sawickiego z wnioskiem o podjęcie stosownych działań mających na celu przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów dotyczących elektronicznego znakowania zwierząt na czas pozwalający hodowcom przygotować się w pełni do wprowadzenia tego systemu identyfikacji.

owce.jpg

 

 

 

Boguchwała, 28 listopada 2007r.

 

Stanowisko Zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej
w sprawie elektronicznego znakowania owiec i kóz

Zarząd Podkarpackiej Izby Rolniczej po zapoznaniu się z opinią hodowców owiec z terenu Podkarpacia, sprzeciwia się wprowadzeniu w życie z dniem 1 stycznia 2008 r. Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu oznakowania bydła, owiec i kóz oraz świń, określenia wzorów znaków identyfikacyjnych oraz wymagań i warunków technicznych kolczyków dla zwierząt gospodarskich.

Zgodnie z Rozporządzenie Rady (WE) nr 21/2004 z dnia 17 grudnia 2003 r., ustanawiającym system identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz, system ten miał być wdrożony w państwach wspólnoty 1 stycznia 2008 r. po uprzednim przeprowadzeniu badań i pilotażu i po zaakceptowaniu go przez Radę. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że Komisja Europejska nie przedstawiła Radzie stosownych dokumentów, choć miała to uczynić do dnia 30 czerwca 2006 r. (protokół ze spotkania w Brukseli MEMO/07/468 z 16.11.2007 r.). W związku z tym, Komisja proponuje przesunięcia terminu elektronicznego znakowania owiec i kóz na koniec 2009 roku.

Uważamy, że hodowcy owiec nie są przygotowani do obowiązku elektronicznej identyfikacji owiec. Nie posiadają w tym zakresie stosownej wiedzy, sprzętu umożliwiającego przeprowadzenie znakowania i środków finansowych na zakup nowych kolczyków oraz stosownych urządzeń do odczytu. Wysokie koszty produkcji, niska jej opłacalność, problemy ze zbytem baraniny, jagnięciny czy wełny w połączeniu z „nadgorliwością urzędników" spowodują, że będzie następował dalszy spadek zainteresowanie hodowlą owiec i kóz na Podkarpaciu i w Polsce.

Wobec posiadanych wiarygodnych informacji o wycofaniu się Rady z realizacji art. 9 Rozporządzenie Rady (WE) nr 21/2004, wnioskujemy o natychmiastowe wycofanie przez Rząd Polski Rozporządzenia Ministra Rolnictwa w sprawie sposobu oznakowania bydła, owiec i kóz, co uchroni hodowców owiec i kóz przed niepotrzebnymi wydatkami i trudnościami.

 

/-/ Stanisław Bartman

Prezes Zarządu PIR

 

 

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com