COPA-COGECA wezwała Komisję Europejską do ustanowienia zerowej stawki odłogowania w sezonie 2007/2008 ze względu na wysokie ceny żywności. Taka zmiana dałaby rolnikom większe szanse na zaspokojenie wzrastającego w szybkim tempie popytu na towary rolne. Byłby to również dobry wstęp do ewentualnego zniesienia odłogowania w ramach zbliżającego się przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej.

W świetle obecnych przepisów producenci roślin uprawnych muszą pozostawić odłogiem 10% ziemi uprawnej, aby móc korzystać z jednolitej płatności w ramach wsparcia Unii Europejskiej. Zdaniem COPA-COGECA, obecne warunki rynkowe sprawiają, że ceny są bardzo zawyżone. Komisja ma uprawnienia do zmiany stawki odłogowania w ciagu roku w odpowiedzi na warunki rynkowe. Komisarz ds. rolnictwa UE pani Mariann Fischer Boel ora zkilka państw członkowskich damagają się definitywnego zniesienia nakazu odłogowania - całkowitego zniesienia nie chą natomiast sami rolnicy. Dyskutowano na ten temat na posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa w dniach 16-17 lipca.

W dłuższej perspektywie COPA-COGECA chciałaby zastąpić obecny obowiązkowy program odłogowania systemem nieobligatoryjnym, dzięki któremu rolnicy mogliby dostosować produkcję do popytu rynkowego oraz szybciej reagować na potrzeby swojego regionu. Odłogowanie należałoby również włączyć w system wsparcia programów rozwoju obszarów wiejskich. Dzięki temu rolnicy otrzymywaliby za nie pieniądze. W przypadku zniesienia odłogowania COPA-COGECA proponuje zapewnienie funduszy dla rolników uprawiających rośliny energetyczne, w tym oleiste, na potrzeby produkcji biopaliw. Obecnie rolnicy otrzymują subsydia do uprawy roślin energetycznych na obszarach odłogowanych, ale obszar ten - ustalony na podstawie porozumienia między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską z 1992 roku - jest ograniczony do ok. 800 tysięcy ha. W przypadku zniesienia odłogowania limit ten również by zniknął uwalniając w ten sposób znaczne obszary pod uprawę roslin oleistych i spowodowałby wezwanie do zwiększenia wsparcia w zamian za porozumienie o odłogowaniu, które przestanie obowiązywać. Wówczas premia za rośliny energetyczne, która obecnie wynosi 45 euro/ha, mogła by ulec podwyższeniu.

Komisja Europejska ma również rozważyć decyzję o podniesieniu pułapu dopłat za uprawę roślin energetycznych, który wynosi obecnie 2 mln ha. To również byłby silny bodziec do zwiększenia produkcji roślin oleistych na biopaliwa.

Źródło: Agroekspress nr 486 z 11.07.2007 za Agra Europe Weekly nr 2266 z 6.07.2007

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com