winnica_julia.jpgNowe szacunki Copa-Cogeca odnośnie winobrania 2012 dla UE-27 zostały opublikowane 17 października br. w Brukseli. Ukazują one 10%-owy spadek produkcji w stosunku do roku ubiegłego ze względu na niekorzystne warunki klimatyczne, takie jak susza lub zimno i znaczne opady. Dlatego też wyraźnie widać, że potrzeba europejskiego obserwatorium rynku wina, które dostarczałoby aktualnych informacji rynkowych oraz ram prawnych ex ante dla praw sadzenia wszystkich rodzajów wina, w celu złagodzenia ekstremalnych wahań występujących w sektorze. Zdaniem Thierry’ego Coste, przewodniczącego grupy roboczej "Wino" Copa-Cogeca w tym roku szacunkowe zbiory wyniosą 144 miliony hl, czyli będą o 10% niższe niż w roku ubiegłym, co ukazuje znaczny spadek produkcji we wszystkich głównych krajach producenckich. We Włoszech i we Francji są to najniższe zbiory od 40-50 lat. Tak kiepskie wyniki są spowodowane suszą na południu i zimnem oraz opadami w pozostałych państwach członkowskich. Oczekuje się, że produkcja wina spadnie na całym świecie.
 
 
 
 
Niewielkie zbiory prowadzą do napiętej sytuacji na rynku. Produkcja wina jest z natury cykliczna, a obecna sytuacja jasno ukazuje, że producenci potrzebują aktualnych danych rynkowych, aby mogli lepiej dostosować podaż do popytu. W szczególności, należy utworzyć europejskie obserwatorium rynku wina, którego zadaniem będzie zbieranie i przekazywanie kompletnych i aktualnych informacji na temat rynków europejskich i światowych. Potrzeba również unijnych ram prawnych dla praw sadzenia sektora wina dla wszystkich rodzajów wina, aby można było utrzymać równowagę w sektorze, dzięki czemu rolnicy będą mogli tworzyć wartość dodaną i kontynuować produkcję w gospodarstwach rodzinnych. W przeciwnym razie industrializacja może stanowić zagrożenie dla bogactwa unijnej produkcji wina oraz zachwiać równowagę w łańcuchu produkcji wina, co będzie niekorzystne dla jego najsłabszego ogniwa: rolników.

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen podkreśla, jak ważny jest sektor rolny UE przypominając, że eksporty wina w roku 2012 wyniosły 8 miliardów Euro, co stanowi prawie jedną czwartą wszystkich unijnych eksportów produktów rolnych. Jedenaście państw członkowskich na posiedzeniu grupy wysokiego szczebla również apelowało o opracowanie nowych unijnych ram prawnych dla sektora wina. Copa-Cogeca chce, aby do listopada, kiedy to grupa wysokiego szczebla zakończy swoją działalność, podjęto korzystne decyzje dla europejskiego sektora wina, aby produkcja wina była rentowna, co pomoże w utrzymaniu miejsc pracy na obszarach wiejskich UE.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com