owoce i warzywa.jpg13 marca br. W Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Warzywa i owoce”. Podczas tego posiedzenia omówione zostały głównie następujące punkty: WPR po 2013r., system wsparcia dla warzyw i owoców, łańcuch żywnościowy, kwestie zdrowia roślin, nowelizacja kryteriów przyznawania oznakowań ekologicznych dla polepszaczy gleby i podłoży uprawowych oraz rolnictwo ekolologiczne: mandat grupy ekspertów ds. Szklarniowej produkcji ekologicznej.
 
 
 
Grupa skupiła się na przygotowaniu posiedzenia grupy doradczej. Przewodniczący poinformował, że głównym tematem tego posiedzenia będzie program „Owoce w szkołach”. Komisja przygotowuje obecnie ocenę skutków. Delegat z Hiszpanii poinformował, ze program ten jest dobrym narzedziem, jednak fakt ze mleko w szkołach może stanowić konkurencję, nie jest pozytywny dla tego sektora. Program ten zostal stworzony, aby zachęcić do produckji warzyw i owoców; firmy takie jak np. Danone już mają wystarczającą reklamę jeśli chodzi o produkty mleczne i nie potrzebują tak naprawdę takiej kampanii. 

Nastepnie uczestnicy skupili sie na temacie WPR po 2013r. Grupa została poinformowana, że cięcia będą poważne w obu filarach. Wiemy, że rezerwa kryzysowa również zostanie organiczona. Pani Dominique Dejnoncqueere z Sekretariatu Copa-Cogeca poinformowala, że będzie możliwość przenoszenia funduszy z pierwszego do drugiego filaru i odwrotnie. Obecnie oczekujemy na opinię Parlamentu Europejskiego, który ma mozliwość veta. Parlament chciałby przede wszytskim zwiększyć elastyczność między poszczególnymi pozycjami budżetu. Copa-Cogeca uważa, że może być to niekorzystne, ponieważ możemy stracić jeśli chodzi o budżet przeznaczony na WPR.

W ramach kwestii europejskiego partnerstwa innowacji Pan Prezwodniczący poinformował, że  jest to pomysł Komisarza Ciolosa; jest to pewnego rodzaj dialog, który dotyczy naszych wizji i strategii odnośnie innowacji i badań. Tego typu dialog jest bardzo ważny dlatego też jest to bardzo dobry pomysł.

Kolejno został przedstawiony punkt dotyczący łańcucha żywnościowego. Pani Dominique Dejoncquere z Sekretariatu Copa-Cogeca poinformowała uczestników, że posiedzenie grupy łańcuch żywnościowy odbyło się 13 lutego br. Copa-Cogeca przedstwiła swoje stanowisko jednakże nie można było osiągnąć porozumienia odnośnie tego dokumentu; nie wiemy czy będzie to podejście dobrowolne czy obowiązkowe. Dokument ten otwiera szerokie konsultacje społeczne. Na podstawie aktulanego stanowiska, Copa-Cogeca przygotowała odpowiedź na ksiegę w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych.

W dalszej części spotkania uczestnicy skupili się na temacie zdrowia roślin. Jeśli chodzi o  najnowsze informacje na temat zakazu stosowania neonikotynoidów, obecnie oczekujemy na wyniki głosowania w tej sprawie; jeszcze nie wiadomo czy będzie to tylko częściowy czy całkowity zakaz. EFSA przedstawiła sprawozdanie w którym oceniła wpływ neonikotynoidów stosowanych w zaprawie nasion na zdowie pszczół. DG SANCO opracowala listę upraw w przypadku których stosuje się neonikotynoidy. Copa-Cogeca również opracowala stanowisko w tej sprawie.

Na zakończenie spotkania Pani Cynthia Benites z Sekretariatu Copa-Cogeca przedstawiła punkt dotyczący rolnictwa ekologicznego, a dokładniej produkcji szklaniowej. Podkreśliła ona, że nie ma tutaj wielkich postępów. Na obecną chwilę, Komisja zaangażowała wielu ekspertów. Sprawozdanie zostane przyjete 19 czerwca. Ze swojej strony Pan Daniel Acevedo z Sekretariatu Copa-Cogeca przedstawł pokrótce temat dotyczący Rosji. Sekretariat otrzymał informacje o możliwym wprowadzeniu ograniczeń importu z Unii Europejskiej do Rosji niektórych sadzeniaków ziemniaków. Zakaz ten ma wejść w życie z dniem 1 czerwca br. Sekretraiat rozpoczął alarm lobbingowy; wszyscy producenci proszeni są o przekazywanie informacji.
 
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com