ziarno.jpgCopa-Cogeca opublikowała nowe szacunki dot. zbóż w UE-27 na rok gospodarczy 2012/13 i 2013/14, według których przewiduje się wzrost produkcji pszenicy miękkiej w UE o 3,7% w odniesieniu do roku ubiegłego. Copa-Cogeca ostrzegła jednak, że złe warunki pogodowe w okresie zasiewów mogą mieć poważny wpływ na plony. Grupa robocza „Zboża” Copa-Cogeca przedyskutowała tę kwestię. Dane liczbowe pokazują, że oczekuje się wzrostu produkcji pszenicy miękkiej w UE-27 z 122,4 mln ton w roku 2012/13 do 127 mln ton w roku 2013/14.
 
 
 
Oczekuje się, że całkowita produkcja pszenicy wzrośnie o 3,3% . Po raz pierwszy powierzchnia jęczmienia ma wzrosnąć o 1%, jednak w związku z niskimi oczekiwaniami co do potencjału plonów produkcja będzie ograniczona do 53,7 mln ton. Przewiduje się wzrost produkcji zbóż ogółem w UE-27 o 1,9% z 273 mln ton w roku 2012/13 do 278,5 mln ton w roku 2013/14.
 
Po posiedzeniu przewodniczący grupy Max Schulman z Finlandii podkreślił: „Podczas posiedzenia Copa-Cogeca skarżyła się na złe zasiewy zbóż ozimych spowodowane negatywnymi warunkami pogodowymi, takimi jak duża wilgotność czy powodzie, podczas gdy w trakcie innych panowały dobre warunki. Oznacza to, że znaczna część zbóż będzie musiała zostać zasiana ponownie. Rolnicy w UE oczekują również niższego potencjału plonów z powodu zniszczeń wywołanych przez zimowe mrozy oraz braku kwalifikowanego materiału siewnego zbóż jarych. To pokazuje, że rolnicy muszą wykorzystać własny zaoszczędzony w gospodarstwie materiał siewny, aby być w stanie sprostać popytowi”.

Pomimo możliwego wzrostu produkcji oczekuje się, że poziom zapasów pozostanie niski do końca sezonu. Europejscy rolnicy potrzebują zatem w tym roku dobrych zbiorów, aby poprawić wielkość i jakość produkcji zbóż. Podstawą są nawozy. Jednak aktualny poziom cen na rynku i potencjalne podatki krajowe utrudniają sytuację rolników, a to pozostaje w sprzeczności z kwestiami priorytetowymi dla UE, czyli z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego i sprostaniem wzrastającemu popytowi.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com