rzepak128 stycznia 2014 r. w Brukseli miało miejsce posiedzenie Grupy Roboczej Komitetów Copa-Cogeca „Bioenergia/biotechnologia”. Po przyjęciu bez uwag zaproponowanego przez Sekretariat porządku obrad i zatwierdzeniu projektu sprawozdania z poprzedniego posiedzenia, jakie odbyło się w dniu 27 września 2013 roku, koordynator grupy ze strony Sekretariatu Copa-Cogeca Dominique Dejonckheere przedstawiła informację dotyczącą ubiegłorocznego postęp prac na forum Rady UE i Parlamentu Europejskiego w zakresie wniosku legislacyjnego Komisji Europejskiej z dnia 17 października 2012 roku w sprawie zmian w Dyrektywach RED („Renewable Energy Directive”) i FQD („Fuel Quality Directive”).

12 grudnia 2013 roku miała miejsce Rada UE ds. Energii, podczas której kraje członkowskie odrzuciły „kompromisową” propozycję nowego tekstu dyrektywy zaproponowaną przez Prezydencję Litewską. Obecnie spodziewać się należy, że pod naciskami KE Prezydencja Grecka ponownie będzie próbowała podjąć temat na forum Rady UE, jednakże prace Grupy Roboczej „ILUC” w Radzie nie będą kontynuowane w I półroczu 2014 roku. Copa-Cogeca poprosiła o spotkanie robocze w tej sprawie Stałe Przedstawicielstwo Grecji przy UE w Brukseli, jednakże dotychczas do niego nie doszło, w związku z czym trudno przypuszczać, w którą stronę miałaby nastąpić ewentualna zmiana zapisów projektu odrzuconego w grudniu. W dalszej część tego samego punktu obrad uczestnicy posiedzenia zostali poproszeni o przedstawienie aktualnej sytuacji w zakresie wniosku KE oraz podejścia do sektora energii odnawialnej w reprezentowanych przez siebie państwach. W imieniu Polski głos zabrał uczestniczący z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień. Następnie poruszono kwestię postępu prac nad opracowywanym nowym modelem wyliczeń emisji wynikających ze zjawiska pośredniej zmiany użytkowania gruntów pod nazwą Globiom realizowanym przez konsorcjum pod przewodnictwem grupy konsultingowej Ecofys. Model ten może zostać wzięty pod uwagę przez Komisję Europejską w trakcie procedowania nad nowym rozwiązaniem w zakresie ILUC, w związku z czym Copa-Cogeca aktywnie monitoruje to działanie. Przewodniczący Grupy Roboczej Dietrich Klein (Niemcy) stwierdził, że niebezpiecznym elementem prac nad modelem Globiom jest rozdzielenie sektora biopaliw na etanol i biodiesel, o czym świadczy organizacja odrębnych spotkań z przedstawicielami obu części tego przemysłu zaplanowanych na luty br.
W dalszej kolejności Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił informacje dotyczące przeglądu załącznika V Dyrektywy RED oraz załącznika IV Dyrektywy FQD odnoszących się do zasad obliczania wpływu biopaliw, biopłynów i ich odpowiedników kopalnych na emisję gazów cieplarnianych. W trakcie krótkiej dyskusji w ramach tego punktu obrad przedstawiciele organizacji niemieckich poinformowali o zmianie podejścia w tym kraju do polityki względem biopaliw polegającej na realizacji od 2015 roku celów redukcyjnych zamiast celów wiążących dla energii odnawialnej w transporcie. Co istotne, nowy mechanizm spowoduje praktyczne usunięcie systemu premiowania biopaliw z surowców odpadowych polegający na ich podwójnym naliczaniu. Ponadto miała miejsce wymiana opinii dotyczących uznanych przez KE systemów certyfikacji biopaliw pod kątem zrównoważenia (KZR), w trakcie której wypowiadający się zgodzili się w kwestii ich możliwej nieszczelności. Kolejnym punktem obrad była informacja ze strony Sekretariatu Copa-Cogeca w sprawie projektu dyrektywy dotyczącej opodatkowania produktów energetycznych. Zgodnie z jej założeniami akcyza miałaby być naliczania w zależności od efektywności energetycznej i towarzyszącej emisyjności gazów cieplarnianych z istotnymi preferencjami dla OZE, w tym biopaliw ciekłych. Prawdopodobnym jest, że obecnie sprawująca przewodnictwo w UE Prezydencja Grecka będzie próbowała doprowadzić do osiągnięcia kompromisu w tym zakresie na forum Rady, o co jednak wydaje się, że będzie niezwykle trudno. Ostatnia wersja projektu dyrektywy pochodzi z października 2013 roku i od tamtej pory nie odnotowano żadnego progresu. Istotny wpływ na dalszy postęp prac nad tym dokumentem miała negatywna opinia Parlamentu Europejskiego. Kolejnym punktem obrad był opublikowany przez KE w ostatnim czasie pakiet klimatyczno-energetyczny do 2030 roku. W tym celu na posiedzenie zaproszona została koordynatorka Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Środowisko” Antonia Andugar, która przedstawiła główne założenia dokumentu. Wśród nich kluczowymi elementami są propozycje w zakresie ustanowienia ogólnoeuropejskiego celu dla energii odnawialnej na poziomie 27%, 40% cel dla redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz objęcie biomasy stałej kryteriami zrównoważonego rozwoju. Ponieważ pakiet nie zawiera żadnej propozycji dla ustanowienia wiążącego celu dla energii odnawialnej w transporcie w perspektywie 2030 roku swoje obawy dotyczące przyszłości sektora biopaliw UE wyraził Adam Stępień proponując wzmocnienie dotychczasowych działań lobbingowych Copa-Cogeca w tym zakresie. Komisja Europejska wychodzi z założenia, że nowy pakiet klimatyczno-energetyczny UE nie może być analogiczny do dotychczasowej polityki opartej na celach wiążących dla poszczególnych państw członkowskich, a Dyrektywa 2009/30/WE (FQD) w sprawie jakości paliw ma być narzędziem stymulującym dalsze znaczenie sektora biopaliw w kontekście konieczności spełniania przez paliwa ciekłe restrykcji dotyczących ograniczania emisyjności.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com