mlekoNa rynkach pojawią się nowe możliwości dla unijnych producentów mleka, gdyż światowe zapotrzebowanie na produkty mleczne ma zwiększać się o 2,3% rocznie, powiedzieli eksperci na seminarium Copa-Cogeca, które odbyło się 13 maja 2014 r. w Brukseli. Na seminarium, w którym udział wzięli przedstawiciele sektora z całej UE, poddano ocenie możliwości rynkowe europejskich producentów mleka, a eksperci zapowiedzieli wzrost światowego popytu na produkty mleczne o 2,3% rocznie, spowodowany rozwojem gospodarek wschodzących, takich jak Chiny. W Chinach, spożycie mleka per capita zwiększyło się już o 317% w okresie 1998-2013 i osiągnęło 23 kg. Potencjał rynkowy nadal jednak jest ogromny, gdyż zdaniem ekspertów konsumpcja w Chinach ma się podwoić do 2020 r. 

Podkreślili jednak, że rodzaj zapotrzebowania się zmieni, trzeba będzie dostarczać inne zestawy produktów, głównie mleko dla niemowląt. Unijni producenci muszą dostosować się do nowych rynków.

Spodziewa się, że europejska produkcja w ciągu najbliższych dziesięciu lat nieznacznie wzrośnie, obejmie jednak głównie sery.

Eksperci ostrzegali jednak przed trudnościami logistycznymi związanymi z eksportem produktów na rynki poza UE, takimi jak świadectwa weterynaryjne, świadectwa wywozowe, rejestracja roślin czy zezwolenia.

Przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Mansel Raymond podkreślił, że unijni producenci muszą mieć możliwość wykorzystania nowych okazji pojawiających się na rynkach, co zwiększy przychody rolników.  Nalegał, aby Komisja Europejska zrobiła co w jej mocy, by ukrócić biurokrację związaną z eksportami na rynki poza-unijne oraz by pomogła Unii zostać potentatem eksportowym.

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen podkreślił, że unijna produkcja mleka jest głównym motorem gospodarki na obszarach wiejskich. Przypomniał również, że należy znaleźć ukierunkowane na rynek rozwiązania problemów takich jak coraz większe wahania na rynku mleka.  Zdaniem Copa-Cogeca aktualne narzędzia walki z wahaniami, jak np. interwencja publiczna, są niezmiernie ważne. Rynki terminowe mogłyby również przyczynić się do ograniczenia wahań. Obserwatorium rynku mleka także byłoby przydatne. Należy ułatwiać modernizację spółdzielni mleczarskich na obszarach wiejskich i zachęcać do niej.

Omówiono również wdrażanie pakietu mlecznego, którego celem jest wzmocnienie stosunków umownych między rolnikami a przetwórcami oraz umocnienie pozycji rolników, co pozwoli im na uzyskanie wyższych cen za mleko. Do tej pory pakiet mleczny został dobrowolnie wdrożony w UK, Belgii, Czechach, Danii, Estonii, Niemczech, Hiszpanii, Polsce, Szwecji, a obowiązkowo na Cyprze, Węgrzech, Litwie, Łotwie, Słowacji, we Francji, Holandii, Portugalii, Słowenii, Włoszech, Rumunii i Bułgarii. P. Raymond dodał: „Umowy pisemne zwiększą stabilność sytuacji rolników oraz równowagę. Pakiet ten dopiero jednak raczkuje i trzeba będzie poczekać na jego skutki.”

Seminarium zorganizowano w związku z publikacją sprawozdania Komisji Europejskiej z przeglądu pakietu mlecznego i rozwoju rynku, która jest planowana na czerwiec.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com