Poniżej prezentujemy wspólny komunikat prasowy Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza i Prezesa Stowarzyszenia Francuskich Izb Rolniczych Luc'a Guyau przedstawiony w dniu dzisiejszym, tj. 17 stycznia, na konferencji prasowej w Warszawie.

 

Prezesi reprezentacji Izb Rolniczych Polski i Francji, Panowie Wiktor Szmulewicz i Luc Guyau, rozmawiali w dniu dzisiejszym 17 stycznia w Warszawie na temat działalności związanej z doradztwem rolniczym, o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, jak również o dwustronnej współpracy między obu przedstawicielstwami Izb Rolniczych.

 

Wizyta Pana Guyau została zorganizowana z okazji oficjalnej inauguracji finansowanego przez Komisję Europejską programu współpracy w formie twinningu między Francją i Polską, mającego na celu stworzenie sieci informatycznej dla ośrodków doradztwa rolniczego (ODR). Program ten mobilizuje w sposób szczególny ekspertów z francuskich izb rolniczych świadczących usługi dla rolników.

 

Obaj Prezesi Izb Rolniczych przypomnieli, że doradztwo dla rolników powinno popierać inicjatywę, autonomię, innowację i odpowiedzialność rolników. Doradztwo rolnicze powinno być w szczególności ukierunkowane na dostosowanie produkcji do oczekiwań rynku i na tworzenie wartości dodanej. W sensie ogólnym, ciała doradcze powinny być w stanie analizować zarządzanie gospodarstwem rolnym jako całością, aby wspomagać jego zrównoważony rozwój i uwzględnić jego najbliższe środowisko oraz stosunki z otoczeniem.

 

6 tygodni po wizycie w Warszawie francuskiego ministra rolnictwa Pan Michel’a Barnier, która miała miejsce 30 listopada ub. roku, z myślą o stworzeniu trwałej współpracy w kwestii Wspólnej Polityki Rolnej, Prezesi Izb Rolniczych obu krajów wymienili poglądy na temat przyszłości WPR w takim samym duchu dialogu i zaangażowania, jak obaj Ministrowie.

 

Obaj Prezesi przypominają, że rolnicy z UE powinni być traktowani na równi, szczególnie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej przy okazji oceny jej funkcjonowania, jak i po roku 2013. Oba kraje potrzebują silnej polityki rolnej, która umożliwia zagwarantowanie bezpieczeństwa żywności i równowagi żywnościowej na głównych rynkach światowych, odgrywając zasadniczą rolę w dziedzinie środowiska, utrzymania terenu i równowagi społecznej. W ramach europejskiego modelu rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami i walka ze zmianami klimatycznymi są bardziej niż kiedykolwiek aktualne.

 

Cele i zasady Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku powinny zostać wprowadzone i określone w roku bieżącym, na długo przed przyznaniem środków budżetowych koniecznych do ich osiągnięcia. WPR powinna wzmocnić konkurencyjność rolnictwa europejskiego i pomagać producentom we wprowadzaniu na rynek ich produktów. Według francuskich i polskich Izb Rolniczych, zapobieganie i zarządzanie kryzysami, optymalizacja organizacji sektorów, zawieranie kontraktów z sieciami dystrybucji… oraz nieustająco jakość i bezpieczeństwo produktów rolnych, są najważniejszymi tematami dla producentów. Obaj Prezesi pragną silnej Wspólnej Polityki Rolnej zarówno w krótkiej, jak i w długiej perspektywie, gdyż rolnicy nie mają żadnego interesu w tym, aby żyć w strefie wolnego handlu, która zależałaby jedynie od prawa rynku. Musimy stworzyć mechanizmy regulacyjne i wzmocnić część ekonomiczną WPR, to znaczy pierwszy filar.

 

Poza tym, w ramach współpracy między Izbami Rolniczymi, Pan Guyau zaproponował Panu Szmulwiczowi wzmocnienie partnerstwa w celu uczestniczenia w europejskich projektach w dziedzinie rozwoju wsi (program Leader) i doradztwa dla rolników oraz wzmocnienie więzi między naszymi przedstawicielami w Brukseli.

 

Na koniec, obaj Prezesi Izb zachęcali struktury lokalne do kontynuowania działań związanych z dwustronną współpracą, które wyrażają się szczególnie poprzez podejmowanie rolników na wielkich targach specjalistycznych, wymianę informacji oraz projekty techniczne dotyczące różnych tematów, jak chociażby szkolenie, znaki jakości lub agroturystyka.

 

Prezes francuskich izb Rolniczych zaprosił Prezesa polskich Izb Rolniczych do Paryża, z okazji Międzynarodowej Wystawy Rolniczej, podczas której odbędzie się spotkanie europejskiej sieci izb rolniczych.

 

konferencja_styczen1.jpg konferencja_styczen2.jpg konferencja_styczen3.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com