mleko6 listopada 2014 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na pytania posłów zgłoszone w toku posiedzenia Komisji w dniach 9 i 22 października br. dotyczące ubezpieczenia społecznego rolników, uruchomienia unijnej rezerwy kryzysowej na rekompensaty dla rolników oraz środków przeznaczonych na interwencję rynkową w Unii Europejskiej na rynku owoców i warzyw.


Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Tadeusz Nalewajk poinformował, że zgodnie z uchwałą Najwyższego Sądu Administracyjnego z 2012 r. rolnik nabywa prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, pod warunkiem że przestanie prowadzić gospodarstwo rolne lub pracować w nim i wówczas KRUS wyłącza go z ubezpieczenia społecznego rolników. Ministerstwo rolnictwa wspólnie z ministerstwem pracy opracowuje projekt poprawki do ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników, według której gmina płaciłaby za rolnika tylko składkę zdrowotną. Rolnik, który napisał oświadczenie o zaprzestaniu pracy, występowałby do KRUS z wnioskiem o ubezpieczenie i miałby możliwość pozostania w systemie ubezpieczenia społecznego rolników.

Sekretarz stanu w MRiRW - Kazimierz Plocke poinformował, że rezerwa kryzysowa, która w roku budżetowym 2014 nie została uruchomiona, w powiększonej kwocie 433 mln euro w całości wraca do rolników w roku budżetowym 2015. W zmienionym projekcie budżetu została rozdysponowana m.in. na wsparcie producentów owoców i warzyw producentów zorganizowanych i niezorganizowanych. Środki unijne z rezerwy kryzysowej nie przepadły i będą przeznaczone dla rolników.

Komisja wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udziale w pracach Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w październiku 2014 r.

Rozpatrzony został projekt rozporządzenia Rady ustalającego uprawnienia do połowów na 2015 rok dla stad ryb i grup stad ryb na wodach Bałtyku. Polska wyraziła ostateczne poparcie dla propozycji kompromisowej: m.in. wzrost kwoty połowowej śledzi, ale też redukcja połowów dorsza aż o 22%. Komisja Europejska planuje wdrożenie planu ochrony dorsza, śledzia i szprota, o co zabiegała Polska, ażeby stworzyć warunki dla rozwoju tych trzech stad.

W związku z pomorem świń Litwa, Łotwa, Polska i Estonia wspólnie zabiegają w Komisji o zwiększenie współfinansowania kosztów działań zwalczania ASF do 100% w przypadku zagrożenia dla zdrowia ludzi, roślin i 75% w odniesieniu do działań transgranicznych. Komisja przyjęła wnioski do dalszych analiz.

Na wniosek Polski o wprowadzenie dodatkowych środków na rynku mleka w związku z rosyjskim embargiem na produkty mleczne brane są pod uwagę dopłaty do przechowalnictwa mleka w proszku i masła. Rząd Polski w związku z wysokością kar na rynku mleka wnosił, żeby zastosować inny przelicznik do ich naliczania (nałożone kary to 43 mln euro). Sytuacja jest bardzo trudna, bo 8 państw przekroczyło wskaźnik, 20 go nie przekroczyło. Wniosek został skierowany do dalszych analiz.

Źródło: sejm.gov.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com