gruntyRolnictwo jest tą gałęzią gospodarki, która w bezpośredni sposób zależna jest od warunków pogodowych. To rolnik jako pierwszy boryka się ze skutkami ekstremalnych warunków pogodowych. W obecnym czasie mamy do czynienia z klęską suszy, która występuje już na obszarze całego kraju, a w wielu rejonach sytuacja niedoboru wody jest krytyczna.

W związku z tym, Zarząd KRIR w dniu 12 sierpnia 2015 r. zwrócił się z pilną prośba do Premier RP oraz Ministra Administracji i Cyfryzacji o spowodowanie, aby wojewodowie w trybie natychmiastowym powoływali komisje szacujące straty i przekazali stosowną, jednoznaczną informację wójtom i burmistrzom w celu usprawnienia całego procesu powoływania komisji i szacowania strat. W rolnictwie każdy dzień ma ogromne znaczenie, dlatego tak ważne jest, by komisje najszybciej jak jest to możliwe szacowały straty na wszystkich uprawach w gospodarstwach.

Zarząd KRIR zawnioskował także o szacowanie przez komisje strat we wszystkich gałęziach rolnictwa, na które wpływ ma klęska suszy. To nie tylko straty w uprawach, ale także straty innych działach rolnictwa, np. w produkcji zwierzęcej. Rozwój produkcji zwierzęcej, zwłaszcza bydła, w znacznej mierze jest uzależniony od produkcji tanich, dobrych jakościowo własnych pasz gospodarskich. Dlatego też użytki zielone stanowią podstawową bazę w produkcji pasz. W związku z tym, jeśli susza dotyka zbóż czy użytków zielonych, bezpośrednio wpływa to na produkcję zwierzęcą.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych niezbędna jest także zmiana sposobu monitorowania ilości opadów przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Konieczna jest pilna zmiana sposobu wyliczania klimatycznego bilansu wodnego, który obecnie nie uwzględnia niskiej ilości opadów w okresie jesienno-zimowym, i tym samym niskiego poziomu wód gruntowych przed okresem wegetacji, co ma znaczący wpływ na wystąpienie objawów suszy w późniejszym okresie. Dlatego też, nie należy bazować na pomiarach IUNiG, lecz niezbędne jest upoważnienie komisji szacujących straty w gminach do decydowania czy na poszczególnych obszarach wystąpiła susza.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com